8 Gallon Steel Drum, Closed Head, UN Rated, Fittings - Black


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ | 12+ |
|---|---|---|
|
$105.85
each
|
$96.50
each
|
$89.60
each
|
Product Details
A Tight Head 8 Gallon Steel Drum That's Tight on Product Preservation.
With a rust inhibitor interior, this black closed head 8 gallon steel drum is made to safely store and transport both non-hazardous and hazardous chemicals, inks, detergents, lubricants, and more without rust formation.*
- Constructed of best quality cold rolled steel: 20 gauge
- 8 gallon drum supplied with a 2" NPS fitting and a 3/4" NPS fitting
- Quality environmental containers: Can be recycled, reconditioned, or repurposed
- A good hazardous materials container: UN Rated 1A1/X1.4/250
This 8 gallon drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for hazardous materials under DOT 49 CFR.
*IMPORTANT NOTE: Rust inhibitor applied to the interior of unlined steel containers is an antioxidant that helps inhibit the formation of rust during transit and storage - it does not prevent rusting. Under ideal (clean, low humidity) conditions, drums with rust inhibitor can be stored for up to 30 days without rusting. If empty drums will be stored for longer periods or in higher humidity conditions, consider a phenolic or epoxy lining.
More Information
| Capacity | 8 Gallon |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Liner | Unlined with Rust Inhibitor |
| Liquid UN Rating | 1A1/X1.4/250 |
| Type | Closed Head |
| Fittings | 2" and 3/4" NPS fittings |
| Item Weight (lbs) | 13 lbs |
| Inner Diameter | 14" |
| Outer Diameter | 14 3/10" |
| Inner Height | 15 1/10" |
| Outer Height | 16 1/4" |
| Gauge | 20/20/20 |
| Standards | UN Rated |
