85 Gallon Unlined Steel Salvage Drum, Fitting


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ | 10+ |
|---|---|---|
|
$286.30
each
|
$270.90
each
|
$255.60
each
|
Product Details
Salvage and Protect with This Unlined 85 Gallon Steel Salvage Drum
Both handle damaged or leaking containers and fight rust with this 85 gallon steel salvage drum that has a rust interior inhibitor.
- Constructed of quality cold-rolled steel: 18 gauge
- Includes a bolt ring closure with a bolt, nut, rubber gasket, and a 3/4" TriSure® bung fitting
- 85 gallon drums with 3 rolling hoops
- Quality hazardous materials container: Safety yellow exterior color for immediate caution
This yellow 85 gallon salvage drums are designed, manufactured, and certified to meet UN/DOT 49 CFR 173.3 (c) requirements.
More Information
| Capacity | 85 Gallon |
|---|---|
| Color | Black, Yellow |
| Material | Steel |
| Gasket | EPDM |
| Liner | Unlined with Rust Inhibitor |
| Liquid UN Rating | 1A2T/Y320/S |
| Solid UN Rating | 1A2/X440/S |
| Type | Open Head |
| Fittings | 3/4" in cover |
| Item Weight (lbs) | 63 lbs |
| Inner Diameter | 26" |
| Outer Diameter | 26 3/5" |
| Inner Height | 36 4/5" |
| Outer Height | 39" |
| Gauge | 18/18/18 |
| Standards | UN Rated |