8 Gallon Steel Salvage Drum, Bolt Ring, Rust Inhibitor


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ | 10+ |
|---|---|---|
|
$104.45
each
|
$93.20
each
|
$85.95
each
|
Product Details
Salvage and Protect with This Unlined 8 Gallon Steel Salvage Drum
Both handle damaged or leaking containers and fight rust with this 8 gallon steel salvage drum that has a rust interior inhibitor.
- Constructed of quality cold-rolled steel
- 8 steel drum includes a bolt ring closure with a bolt, nut, and rubber gasket
- Quality hazardous materials container: Safety yellow exterior color for immediate caution
This yellow 8 gallon steel salvage drum is designed, manufactured, and certified to meet UN/DOT 49 CFR 173.3 (c) requirements.
More Information
| Capacity | 8 Gallon |
|---|---|
| Color | Black, Yellow |
| Material | Steel |
| Gasket | EPDM |
| Liner | Unlined with Rust Inhibitor |
| Liquid UN Rating | 1A2/Y1.8/150 |
| Solid UN Rating | 1A2/X96/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 14 lbs |
| Inner Diameter | 14" |
| Outer Diameter | 14 3/10" |
| Inner Height | 14 1/2" |
| Outer Height | 16" |
| Gauge | 20/20/20 |
| Standards | UN Rated |