15 Gallon Steel Salvage Drum, Bolt Ring, Lined


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ |
|---|---|
|
$176.25
each
|
$167.80
each
|
Product Details
Salvage and Protect with This Lined 15 Gallon Steel Salvage Drum
Both handle damaged or leaking containers and fight corrosion with this epoxy phenolic lined 15 gallon steel salvage drum.
- 15 gallon drums constructed of quality cold-rolled steel
- Includes a bolt ring closure with a bolt, nut, and EPDM gasket (excellent chemical resistance to heat, UV exposure and aging)
- Quality hazardous materials container: Safety yellow exterior color for immediate caution
This 15 gallon steel salvage drum is designed, manufactured, and certified to meet UN/DOT 49 CFR 173.3 (c) requirements.
More Information
| Capacity | 15 Gallon |
|---|---|
| Color | Black, Yellow |
| Material | Steel |
| Gasket | EPDM |
| Liner | Epoxy Phenolic Lined |
| Liquid UN Rating | 1A2/Y1.5/150 |
| Solid UN Rating | 1A2/X193/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 16 lbs |
| Inner Diameter | 14" |
| Outer Diameter | 14 3/10" |
| Inner Height | 23 3/5" |
| Outer Height | 25" |
| Gauge | 20/20/20 |
| Standards | UN Rated |