110 Gallon Steel Salvage Drum, Lined


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ | 10+ |
|---|---|---|
|
$465.95
each
|
$434.40
each
|
$418.55
each
|
Product Details
Salvage and Protect with This Lined 110 Gallon Steel Salvage Drum
Both handle damaged or leaking containers and fight corrosion with this epoxy phenolic lined 110 gallon steel salvage drum.
- Constructed of quality cold-rolled steel: 16 gauge
- Includes a 12 gauge bolt ring closure with a 5/8" bolt, nut, and rubber gasket
- Quality hazardous materials container: Safety yellow exterior color for immediate caution
This yellow 110 gallon salvage drum is designed, manufactured, and certified to meet UN/DOT 49 CFR 173.3(c) requirements.
More Information
| Capacity | 110 Gallon |
|---|---|
| Color | Red, Yellow |
| Material | Steel |
| Gasket | EPDM |
| Liner | Epoxy Phenolic Lined |
| Solid UN Rating | 1A2/Y409/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 100 lbs |
| Inner Diameter | 30" |
| Outer Diameter | 30 2/5" |
| Inner Height | 40 4/5" |
| Outer Height | 42 1/2" |
| Gauge | 16/16/16 |
| Standards | UN Rated |