15 Gallon Blue Plastic Drum, Closed Head, UN Rated, Handle


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ | 20+ |
|---|---|---|
|
$53.95
each
|
$39.40
each
|
$32.75
each
|
Product Details
Indoor or Outdoor? No Problem, This 15 Gallon Plastic Drum Fits Both.
BPA free to be suited as a water barrel, this closed head 15 gallon plastic drum is just as equipped to safely store food, chemicals, liquids, cosmetics, electronic parts, solids, hardware, and household products along with a molded swing handle for easy carrying and pouring.
- 15 gallon drums with seamless one-piece mold construction made from high molecular weight, high-density polyethylene
- Prime food grade drum: FDA and USDA compliant
- Non-removable cover supplied with a 2” NPS fitting and a 2” buttress fitting with a ¾" NPT reducer
- Quality blue drum: Molded-in color won’t dent, rust, fade, or peel
- A quality hazardous waste container
This blue 15 gallon drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR with a UN Rating.
More Information
| Capacity | 15 Gallon |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Liquid UN Rating | 1H1/Y1.9/100 |
| Type | Closed Head |
| Fittings | 2" & 3/4" NPS |
| Item Weight (lbs) | 8.5 lbs |
| Outer Diameter | 14 2/5" |
| Outer Height | 26 3/10" |
| Standards | UN Rated, FDA Compliant, BPA Free |
