5 Gallon Steel Drum, Open Head, UN Rated, Lined
.jpg)

Quantity Breaks:
| 1+ | 10+ | 25+ |
|---|---|---|
|
$120.55
each
|
$107.70
each
|
$89.70
each
|
Product Details
A 5 Gallon Steel Drum, Open Head with Resilience Against High Humidity Environments.
With an epoxy phenolic lining, this 5 gallon carbon steel drum, open head, is made to safely store and transport both safe and dangerous chemicals, inks, detergents, lubricants, and more while retaining their integrity.
- Constructed of best quality cold rolled steel: 20 gauge (0.9mm) top, body, and bottom
- White cover has a HP bolt type locking ring closure, 2” and ¾” Rieke® fittings with UV, weather, and impact resistant EPDM gaskets, nut, 5/8” bolt, and 3/8" round rubber gasket for exterior environments (3/8” diameter)
- Corrosion resistant 5 gallon steel drum can be recycled, reconditioned, or repurposed
- Extremely versatile hazardous materials container: UN Rated 1A2/Y1.8/150 for low (Packing Group III) and medium (Packing Group II) danger liquid products; UN Rated 1A2/X60/S for low to high (Packing Group III) danger solid products
This open head 5 gallon drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for hazardous materials under DOT 49 CFR.
More Information
| Capacity | 5 Gallon |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Gasket | EPDM |
| Liner | Epoxy Phenolic Lined |
| Liquid UN Rating | 1A2/Y1.8/150 |
| Solid UN Rating | 1A2/X60/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 10 lbs |
| Inner Diameter | 14" |
| Outer Diameter | 14 3/10" |
| Inner Height | 8 9/10" |
| Outer Height | 10 2/5" |
| Gauge | 20/20/20 |
| Standards | UN Rated |