16 Gallon Steel Drum, Open Head, Steel Cover, Bolt Ring, UN Rated – Wht/Blk/Gry


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ |
|---|---|
|
$61.85
each
|
$55.65
each
|
Product Details
This 16 Gallon Steel Drum, Open Head, Steel Cover, Bolt Ring, UN Rated – Wht/Blk/Gry is designed for the transportation and storage of low to highly hazardous products and materials. This durable and dependable industry standard will protect your get your products from point A to point B. The 12 gauge bolt ring closure ensures more secured sealing to the drum’s contents.
- Made from quality thick carbon steel: 20 gauge top, body, and bottom
- 16 gallon steel drum cover has a leak tight, weather resistant EPDM tubular gasket
- 14" I.D. x 25.5" O.H.
This 16 gallon steel drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR with a UN rating.
More Information
| Capacity | 16 Gallon |
|---|---|
| Color | Black, White |
| Material | Steel |
| Gasket | EPDM |
| Liner | Unlined with Rust Inhibitor |
| Liquid UN Rating | 1A2/Y1.2/100 |
| Solid UN Rating | 1A2/X150/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 18 lbs |
| Inner Diameter | 14" |
| Inner Height | 25" |
| Outer Height | 25 1/2" |
| Standards | UN Rated |