55 Gallon Open Head Steel Drum, UN Rated, Bolt Ring, Rust Inhibitor
.jpg)

Quantity Breaks:
| 1+ | 25+ | 50+ |
|---|---|---|
|
$103.35
each
|
$96.10
each
|
$87.85
each
|
Product Details
Durable and Dependable 55 Gallon Drum.
If you've asked yourself, "Where can I find a 55 gallon steel drum?" then here is an answer. 55 gallon open steel drums are the best to store and transport all of your materials, even your hazardous products!
- 55 gallon steel drums constructed of first-quality cold-rolled steel with a rust inhibitor interior*
- Includes a plain cover with a 12 gauge locking ring, bolt and white EPDM gasket
- Quality environmental containers: Can be recycled, reconditioned, or repurposed
- This black 55 gallon steel drum can be a hazardous materials container since it is designed, manufactured and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR.
*IMPORTANT NOTE: Rust inhibitor applied to the interior of unlined steel containers is an antioxidant that helps inhibit the formation of rust during transit and storage - it does not prevent rusting. Under ideal (clean, low humidity) conditions, drums with rust inhibitor can be stored for up to 30 days without rusting. If empty drums will be stored for longer periods or in higher humidity conditions, consider a phenolic or epoxy lining.
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Gasket | EPDM |
| Liner | Unlined with Rust Inhibitor |
| Liquid UN Rating | 1A2/Y1.6/150 |
| Solid UN Rating | 1A2/X400/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 46 lbs |
| Inner Diameter | 23 1/2" |
| Outer Diameter | 24" |
| Inner Height | 34" |
| Outer Height | 34 1/4" |
| Gauge | 18/18/18 |
| Standards | UN Rated |
