55 Gallon Plastic Drum, Open Head, UN Rated, Bolt Ring Closure - Blue


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$121.65
each
|
$114.55
each
|
$105.55
each
|
Product Details
Indoor or Outdoor? This 55 Gallon Plastic Drum is a Corrosion Resistant.
This 55 gallon plastic barrel with a bolt closure ensures that your wide variety of chemicals, liquids, cosmetics, electronic parts, solids, hardware, and household products can be stored and transported securely.
- FDA and USDA compliant HDPE for superior impact resistance and industrial strength in a lightweight body
- Molded-in blue color won’t dent, rust, fade, or peel
- 55 gallon drum with endless benefits: Chemical resistant, recyclable, reusable, BPA free, and able to be repurposed
- UN Rated and can ship hazardous materials
This 55 gallon plastic drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR.
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Solid UN Rating | 1H2/X300/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 24.3 lbs |
| Inner Diameter | 19 3/10" |
| Outer Diameter | 23 1/5" |
| Inner Height | 36 1/2" |
| Outer Height | 36 4/5" |
| Standards | UN Rated |