68 Liter/18 Gallon Plastic CurTec UV Safe Drums with Lids – White/Red, UN Rated

Product Details
Protect Your Products from the Sun’s Harmful Rays with UV Light Safe Drums
Boasting FDA compliance and a UN rating, these drums with lids are perfect for containing products from almost any industry including food, cannabis, industrial, pharmaceutical, and more. Featuring an easy to ust twist-on lid, you can quickly and easily access the wide mouth opening of these containers, to fill or dispense your product inside. Equipped with a permanent UV barrier, these white and red drums are the perfect solution for protecting your products from the sun's harmful rays.
- Equipped with convenient handles for carrying and opening lid
- Composed of scratch and dent resistant HDPE
- Tamper-evident drums: Easily and instantly tell if the contents have been tampered with
- Feature a permanent UV barrier to protect contents from harmful UV light rays
More Information
| Brand | Curtec |
|---|---|
| Capacity | 68 Liter |
| Color | Red, White |
| Solid UN Rating | 1H2/X81/S |
| Item Weight (lbs) | 7 lbs |
| Outer Diameter | 16.2" |
| Outer Height | 25" |
| Standards | UN Rated, FDA Compliant, Tamper Evident |