Cardboard Boxes, 7 Inch x 7 Inch x 5 Inch, Single Wall 32 ECT, Kraft Corrugated

Product Details
The Industry Standard in Easy Shipping, in Ensured Transit Protection, in 7x7x5, ECT, ECT.
Stock your various items and non-hazardous liquids in this strong 7 inch by 7 inch by 5 inch kraft (200#) 32 ECT cardboard box. This shipping box is highly versatile for multi-use, produce and processed foods, beverages, industrial goods, shipping and handling, ecommerce, distribution, and consumer goods.
- Sturdy corrugated box: Single wall construction to support shipments and protect them from damage
- Ship and store flat to save space
- Corrugated cartons are all 100% recyclable
- 32 Edge Crush Test (ECT): Great force, can hold a load up to 65 lbs, and more than 32 lbs of pressure needed to rupture or puncture this box
- Approved for transport by UPS, parcel post, truck, and rail
Sold in bundle quantities of 25 only. Bottles are sold separately.
More Information
| Size | 7 x 7 x 5 |
|---|---|
| Type | 1-Wall |
| Box Strength | 200#/ECT-32 |
| Length | 7" |
| Width | 7" |
| Height | 5" |
| Load Cap. | 65 lbs |
| Bundle/Skid Qty. | 25/900 |