Cardboard Boxes, 7 x 7 x 12 Inches, Single Wall 32 ECT, Kraft Corrugated

Quantity Breaks:
| 1+ | 150+ |
|---|---|
|
$1.35
each
|
$1.25
each
|
Product Details
Perfect for Long Vertical Items, Easy to Ship, Ensured Transit Protection, 7x7x12, ECT, ECT.
This cardboard box measures 7 inch x 7 inch x 12 inch and have a 200# Test ECT (Edge Crush Test) Rating - 32, which makes it able to handle heavy loads without crushing. This storage box is highly versatile for multi-use, produce and processed foods, beverages, industrial goods, shipping and handling, ecommerce, distribution, and consumer goods.
- Made of 100% recyclable corrugated paper
- Kraft color shipping boxes that ship and store flat to save space
- 32 Edge Crush Test (ECT): Great force, can hold a load up to 65 lbs, and more than 32 lbs of pressure needed to rupture or puncture this 7" x 7" x 12" box carton
- Approved for UPS, parcel post, truck, and rail
Sold in bundle quantities of 25 only.
More Information
| Size | 7 x 7 x 12 |
|---|---|
| Type | 1-Wall |
| Box Strength | 200#/ECT-32 |
| Length | 7" |
| Width | 7" |
| Height | 12" |
| Load Cap. | 65 lbs |
| Bundle/Skid Qty. | 25/900 |