Cardboard Boxes - 7 Inch x 5 Inch x 4 Inch, Single Wall 32 ECT, Kraft Corrugated

Product Details
7 x 5 x 4 Inch Shipping Boxes That Don't Mind Carrying a Heavy Load.
The cardboard boxes measure 7 inch x 5 inch x 4 inch and have a 200# Test ECT (Edge Crush Test) Rating of 32, which means that it can withstand great force and a load up to 65 lbs and needs more than 32 lbs of pressure before rupturing or puncturing. This standard box is highly versatile for multi-use, produce and processed foods, beverages, industrial goods, shipping and handling, ecommerce, distribution, and consumer goods.
- Made of 100% recyclable corrugated paper
- Kraft color shipping boxes that ship and store flat to save space
- Approved for UPS, parcel post, truck, and rail
Sold in bundle quantities of 25 only.
More Information
| Size | 7 x 5 x 4 |
|---|---|
| Type | 1-Wall |
| Box Strength | 200#/ECT-32 |
| Length | 7" |
| Width | 5" |
| Height | 4" |
| Load Cap. | 65 lbs |
| Bundle/Skid Qty. | 25/1800 |