Blue Plastic 55 Gallon Drum, Tight Head - UN Rated


Quantity Breaks:
| 1+ | 4+ | 8+ |
|---|---|---|
|
$86.60
each
|
$82.25
each
|
$78.30
each
|
Product Details
Lightweight Plastic 55 Gallon Drums for Easy Shipping and Storage
With their lightweight frame, these plastic 55 gallon drums are easy to handle around the warehouse, and they can save you a bit of money on shipping. By utilizing plastic drums instead of steel, you can cut down on the amount of weight you're sending out the door, and keep a little extra cash in your wallet.
- HDPE material - Durable, dent and scratch resistant
- FDA compliant containers - Safe for contact with food and beverage products
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Gasket | EPDM |
| Liquid UN Rating | 1H1/Y1.9/100 |
| Type | Closed Head |
| Item Weight (lbs) | 23 lbs |
| Outer Diameter | 23" |
| Outer Height | 35" |
| Standards | UN Rated |