Blue 30 Gallon Plastic Barrel - Tight Head, UN Rated


Quantity Breaks:
| 1+ | 4+ | 8+ |
|---|---|---|
|
$85.95
each
|
$61.95
each
|
$57.85
each
|
Product Details
30 Gallon Plastic Barrels for Any Kind of Storage
Made of durable HDPE and equipped with a UN rating, these drums are safe and certified to handle anything from simple water, up to hazardous chemicals and materials. Subjected to rigorous testing, these drums are verified to be capable of containing hazardous chemicals and materials.
- HDPE plastic material - Scratch and dent resistant for added durability
- FDA compliant - Safe for food and beverage storage
More Information
| Capacity | 30 Gallon |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Gasket | EPDM |
| Liquid UN Rating | 1H1/Y1.8/150 |
| Type | Closed Head |
| Item Weight (lbs) | 14 lbs |
| Outer Diameter | 20" |
| Outer Height | 30" |
| Standards | UN Rated |