95 Gallon Plastic Salvage Overpack Drum


Quantity Breaks:
| 1+ | 3+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$334.85
each
|
$300.10
each
|
$287.60
each
|
Product Details
Salvage & Protect with a 95 Gallon Plastic Salvage Drum
Contain hazardous materials including acids, corrosives, and damaged parts with this UN rated 65 gallon plastic salvage drum that meets Group 1 packaging standards and salvage drum regulations.
- 100% UV-protected polyethylene
- Twist-off cover
- A qualified hazardous waste container
This yellow 95 gallon overpack drum is designed, manufactured, and certified to meet UN/DOT 49 CFR 173.3(c) requirements with a UN rating 1H2/X200/S.
More Information
| Capacity | 95 Gallon |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Material | Plastic |
| Solid UN Rating | 1H2/X345/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 47 lbs |
| Outer Diameter | 33" |
| Outer Height | 42" |
| Standards | UN Rated |