95 Gallon Plastic Salvage Overpack Drum, Wheeled


Product Details
Wheel in the Hazardous Containment with This 95 Gallon Plastic Salvage Drum
Contain and dolly hazardous materials including acids, corrosives, and damaged parts with this 95 gallon plastic salvage drum that has two 6 inch polyolefin wheels with an easy grip, built-in handle.
- 100% UV-protected polyethylene 95 gallon drums
- Twist-off cover
- Ideal for spill kits
- A qualified hazardous waste container
This yellow 95 gallon salvage drum is designed, manufactured, and certified to meet UN/DOT 49 CFR 173.3(c) requirements.
More Information
| Additional Info | 1299 replaces Sun West part ENP7259 |
|---|---|
| Capacity | 95 Gallon |
| Color | Yellow |
| Material | Plastic |
| Solid UN Rating | 1H2/X113/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 56 lbs |
| Outer Diameter | 25 3/4" |
| Outer Height | 47 1/2" |
| Standards | UN Rated |