Industrial Hot Melt Machine Length Tape 2.0 Mil 2" x 1000 yds

Product Details
ShipRight with this 2.0 mil Industrial Machine Length Hot Melt Tape
Stick to the best with BASCO?s ShipRight?? 2 inch industrial machine length hot melt adhesive tape that ensures medium duty packages stay sealed from the warehouse to the customer in a fast process with semi-automatic and automatic sealers.
- Tough hot melt tape: Quick stick with strong holding power to irregular shaped cartons
- Easy unwind and release
- Withstands temperatures from 32-104?F?
- Clear packaging tape: 2.0 mil clear polypropylene with hot melt adhesive
More Information
| Brand | Vibac |
|---|---|
| Size | 2" |
| Length | 1000 Yards |
| Core Diameter | 3" |
| Thickness | 2.0 Mil |
| Color | Clear |
| Tensile Strength | 26 lbs/in |
| Temp. Range High | 140 |
| Temp. Range Low | 30 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Case Qty | 6 |