6 Gallon Rectangular Poly Pail, Fitting, UN Rated, Natural


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$13.95
each
|
$12.90
each
|
$12.05
each
|
Product Details
Great for emergency water storage, this natural 6 gallon rectangular poly pail has a bung opening to fill in and pour out products.
- Made from impact resistant, mold resistant poly material for safe and durable storing and transporting
- UN rated 3H1/Y1.8/100 to handle even low to mildly hazardous liquids
More Information
| Capacity | 6 Gallon |
|---|---|
| Color | Natural |
| Liquid UN Rating | 3H1/Y1.8/100 |
| Type | Rectangular |
| Item Weight (lbs) | 3.37 lbs |
| Length | 11 1/5" |
| Width | 10 2/5" |
| Height | 16" |
| Standards | UN Rated |