57 Gallon Poly Drum, Open Head, Lever Lock, UN Rated, Blue/White


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$119.70
each
|
$90.60
each
|
$86.60
each
|
Product Details
A 57 Gallon Plastic Drum Blue in Color with a Lever Lock Ring for Convenience.
This 57 gallon poly drum is not only BPA free to work well as a water barrel without the chance of leaching toxins, but it also has a convenient, UV resistant blue color that can helps for product sorting in warehouse or storage spaces. The lever lock ring closure allows for a quick closing yet tightly securing seal.
- Safely store food, chemicals, liquids, cosmetics, electronic parts, solids, hardware, and household products
- Made from tough high molecular weight polyethylene (HMWPE) resin for durability
- FDA compliant 57 gallon poly drum: Made from prime food grade plastic
- Removable white cover has 2” and ¾” fittings with a lever lock ring closure
- Long lasting blue drum: Molded-in color won’t dent, rust, fade, or peel
- Can also ship low to mildly hazardous solid materials and products
This open head 57 gallon drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR with a UN Rating.
More Information
| Capacity | 57 Gallon |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Solid UN Rating | 1H2/Y250/S |
| Type | Open Head |
| Fittings | 2" and 3/4" |
| Item Weight (lbs) | 24 lbs |
| Outer Diameter | 23" |
| Outer Height | 34" |
| Standards | UN Rated |