55 Gallon Tight Head Reconditioned Steel Drum - Black, UN Rated, Unlined



Quantity Breaks:
| 1+ | 4+ | 8+ |
|---|---|---|
|
$84.90
each
|
$79.95
each
|
$74.65
each
|
Product Details
Reconditioned Steel Drums for Sustainability
Gently used but still perfectly good, reconditioned steel Drums are the perfect option for anyone concerned with sustainable business practices. After going through a rigorous cleaning process, these steel barrels have been given new life and new purpose.
- Rust inhibitor interior - Rust inhibitor coating will prevent the formation of rust for up to 30 days
- Sustainable containers - Reconditioned barrels are an excellent, green alternative to new drums
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Material | Steel |
| Liquid UN Rating | 1A1/Y1.4/150 |
| Type | Closed Head |
| Item Weight (lbs) | 42 lbs |
| Outer Diameter | 23" |
| Outer Height | 35" |
| Standards | UN Rated |