55 Gallon Steel Drum, Tight Head, Unlined, UN Rated, Fittings, Black


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ |
|---|---|
|
$76.95
each
|
$69.30
each
|
Product Details
This 55 gallon steel drum, tight head has corrosion resistance and tenacity to handle all products, including hazardous materials.
- 2” and ¾” buna flange and poly plug fittings
- Rust inhibitor interior prohibits rust formation in empty drum for up to 30 days
- 18 gauge top/20 gauge body/18 gauge bottom for thick strength
- UN rated drum: 1A1/X1.2/250 for transporting and storing low to highly hazardous liquid materials
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Liner | Unlined with Rust Inhibitor |
| Liquid UN Rating | 1A1/X1.2/250 |
| Type | Closed Head |
| Fittings | 2" and 3/4" |
| Item Weight (lbs) | 35 lbs |
| Outer Diameter | 24" |
| Outer Height | 36" |
| Standards | UN Rated |