55 Gallon Steel Drum, Steel Cover, Bolt Ring - White/Black/Gray


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ | 20+ |
|---|---|---|
|
$92.50
each
|
$83.25
each
|
$78.90
each
|
Product Details
This 55 Gallon Steel Drum, Steel Cover, Bolt Ring, UN Rated – White/Black/Gray is designed for the transportation and storage of low to highly hazardous products and materials. This durable and dependable industry standard will protect your get your products from point A to point B. The 12 gauge bolt ring closure ensures more secured sealing to the drum’s contents.
- Made from quality thick carbon steel: 19 gauge top, 22 gauge body, and 19 gauge bottom
- 55 gallon steel drum cover has a leak tight, weather resistant EPDM tubular gasket
- 22 1/2" I.D. x 34.5625" O.H.
This 55 gallon steel drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR with a UN rating.
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Black, Gray, White |
| Gasket | EPDM |
| Liner | Unlined with Rust Inhibitor |
| Liquid UN Rating | 1A2/Y1.2/100 |
| Solid UN Rating | 1A2/X400/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 33 lbs |
| Inner Diameter | 22 1/2" |
| Inner Height | 33" |
| Outer Height | 34 9/16" |
| Standards | UN Rated |