55 Gallon Steel Drum, Tight Head, Lined, UN, Fittings, Black/White


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$72.70
each
|
$70.50
each
|
$67.35
each
|
Product Details
With a phenolic lining, this 55 Gallon Steel Drum, Tight Head, Lined, UN, Black/White is made to safely store and transport your products with chemical resistance. The lining provides a chemical protection between contained materials and the metal of the drum, which makes it ideal for pharmaceutical, chemical, and food industries.
- 19 gauge top, 22 gauge body, 19 gauge bottom for durability
- Can be recycled, reconditioned, or repurposed
- Cover has 2” and ¾” fittings
- UN Rated 1A1/X1.2/250 for low to highly hazardous liquid materials like chemicals, inks, detergents, lubricants, and more*
This 55 gallon steel drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for hazardous materials under DOT 49 CFR.
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Black, White |
| Material | Steel |
| Liner | Epoxy Phenolic Lined |
| Liquid UN Rating | 1A1/X1.2/250 |
| Type | Closed Head |
| Fittings | 2" and 3/4" |
| Item Weight (lbs) | 37.5 lbs |
| Outer Diameter | 23" |
| Outer Height | 35" |
| Standards | UN Rated |