55 Gallon Steel Drum, Open Head, Steel Cover, Fittings, UN Rated – White/Green


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ | 20+ |
|---|---|---|
|
$92.45
each
|
$83.20
each
|
$78.85
each
|
Product Details
This 55 Gallon Steel Drum, Open Head, Steel Cover, Fittings, UN Rated – White/Green is designed for the transportation and storage of low to highly hazardous products and materials. This durable and dependable industry standard will protect your get your products from point A to point B. The cross linked poly irradiated gasket provides chemical resistance at higher temperatures than buna rubber, which makes this drum even more ideal for chemical products.
- Made from quality thick carbon steel: 19 gauge top/22 gauge body/19 gauge bottom
- Cover has a 12 gauge bolt ring with a leak tight, weather resistant EPDM tubular gasket, a 2" bung fitting with a poly irradiated lined gasket, and a ¾” bung fitting with a poly irradiated lined gasket
- Irradiated polyethylene cross linked FDA compliant polyethylene for more chemical resistance at higher temperatures than oil resistant buna rubber
- 22 1/2" I.D. x 34 5/8" O.H.
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Green, White |
| Material | Steel |
| Gasket | EPDM |
| Liner | Unlined with Rust Inhibitor |
| Liquid UN Rating | 1A2/Y1.2/100 |
| Solid UN Rating | 1A2/X400/S |
| Type | Open Head |
| Fittings | 2" and 3/4" |
| Item Weight (lbs) | 34 lbs |
| Inner Diameter | 22 1/2" |
| Inner Height | 34" |
| Outer Height | 34 5/8" |
| Standards | UN Rated |