55 Gallon Steel Barrel - UN Rated, Lined


Quantity Breaks:
| 1+ | 4+ | 8+ |
|---|---|---|
|
$138.95
each
|
$133.20
each
|
$124.85
each
|
Product Details
UN Rated Steel Barrels for Hazardous Materials and More
With their robust UN ratings and durable steel bodies, these 55 gallon steel barrels are able to easily handle almost anything that you fill them with. Equipped with welded side seams and a bolt ring closure, these steel drums are among the safest ways to ship and store your product.
- Equipped with EPDM closure gasket for secure seal
- Features 2" and 3/4" head fittings for convenient dispensing
- UN Rated
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Liquid UN Rating | 1A2/Y1.8/150 |
| Solid UN Rating | 1A2/X400/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 42 lbs |
| Outer Diameter | 24" |
| Outer Height | 34" |
| Standards | UN Rated |