55 Gallon Stainless Steel Drum, UN Rated, Bolt Ring, 16G/18G/18G


Product Details
Get the ideal storage for your liquid food, drugs, fragrances, and corrosive products in this 55 Gallon Stainless Steel Drum, UN Rated, Bolt Ring, 16G/18G/18G. With a 304 stainless steel construction, this 55 gallon stainless steel drum has even greater tensile strength, reusability, and corrosion resistance than carbon steel drums. It also has dual UN ratings for both hazardous solid and liquid materials.
- 304-2B stainless steel construction: Versatile, anti-rusting and heat resistant for general use with a smooth finish
- 55 gallon stainless steel drum stores low (Packing Group III) hazardous, medium (Packing Group II) hazardous, and high (Packing Group I) hazardous solid products and low to medium hazardous liquids
- 16 gauge (1.5mm) top, and a 18 gauge (1.2mm) body and bottom
- Equipped with a 5/8” nut/bolt ring closure that has a weather, age, and UV resistant EPDM rubber gasket for a leak-tight seal and two 2” fittings
- 22 ½” I.D. x 35 ¼” H x 23" O.D.
This 55 gallon stainless steel drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for shipping hazardous liquid materials under DOT 49 CFR with UN Ratings.
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Gasket | EPDM |
| Liquid UN Rating | 1A2/Y1.5/150 |
| Solid UN Rating | 1A2/X440/S |
| Type | Open Head |
| Fittings | Two 2" NPT |
| Item Weight (lbs) | 50 lbs |
| Outer Diameter | 22 1/2" |
| Outer Height | 32 4/5" |
| Gauge | 16/18/18 |
| Standards | UN Rated |