55 Gallon Square Fiber Drum, UN Rated, Fiber Cover
.jpg)

Quantity Breaks:
| 1+ | 5+ | 20+ |
|---|---|---|
|
$59.50
each
|
$53.50
each
|
$47.65
each
|
Product Details
Eliminate the Space, Eliminate the Freight: A 55 Gal Square Fibre Drum with Fiber Cover
Stack up the fiber with this 55 gallon square fiber drum with a fiber cover that is secured on both top and bottom for protection of all of your solid products.
- Stackable 55 gallon fiber drums: Nest together to load twice as many drums in the same space as round cardboard barrels
- Constructed with a sturdy wall and bottom with a telescoping lid
- Flat top and bottom provide ease of opening and convenient stacking and storing
- Made in a Global Food Safety Initiative (GFSI) certified plant
This 55 gallon drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR with a UN rating.
*IMPORTANT NOTE: This square fiber drum is to be used ONLY with solids; this fiber drum is not compatible with liquids.
Custom printing is available. Call our Customer Service Experts at 1.800.776.3786 for pricing.
More Information
| Additional Info | FRT3166 replaces Sun West part FIB7236 |
|---|---|
| Capacity | 55 Gallon |
| Color | Brown |
| Material | Fiber |
| Solid UN Rating | 1G/X100/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 17.7 lbs |
| Inner Diameter | 21 1/2" |
| Inner Height | 28 1/2" |
| Outer Height | 29" |
| Standards | UN Rated |
| Load Cap. | 300 lbs |