55 Gallon Reconditioned Plastic Drum, Closed Head-Natural, UN Rated


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ | 12+ |
|---|---|---|
|
$34.55
each
|
$32.90
each
|
$30.99
each
|
Product Details
Sustainable Reconditioned Plastic Drums for the Environmentally Conscious.
The 55 Gallon Reconditioned Plastic Drum in a closed head design, natural color, and UN rated, offers a reliable and eco-friendly solution for various industrial needs. This drum has been reconditioned for quality assurance, making it a sustainable choice. A reconditioned plastic drum has already been used, but it then goes through a rigorous and extensive cleaning process, making it as good as new, and ready for a whole new life. Perfect for both filling and dispensing, these reconditioned, closed head drums are equipped with two 2" fittings on top, making them excellent for shipping and storing liquid products. Also, with their UN rating, these poly drums are perfect for shipping and storing hazardous materials. If lubricating oils and greases are not properly stored, they can degrade in quality or become contaminated with debris and dust; these drums can safely and securely store your lubricants, keeping your product in and debris out.
- Durable HDPE composition is dent and scratch resistant
- 55 gallon drums - Large capacity paired with lightweight material allows for economical shipping and storage
- Sustainable containers - Reconditioned for environmental friendliness
- Closed head drums - Keeps dust and debris out, ideal for chemical and lubricant storage
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Natural |
| Liquid UN Rating | Y1.4/100 |
| Type | Closed Head |
| Fittings | (2) 2" |
| Item Weight (lbs) | 24 lbs |
| Outer Diameter | 23 1/2" |
| Outer Height | 24 7/9" |
| Standards | UN Rated |