55 Gallon Reconditioned Drum, Steel, Open Head, Lined, Bungs, Light Bolt Ring, White


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$83.10
each
|
$80.60
each
|
$77.05
each
|
Product Details
A quality cold rolled carbon steel 55 gallon reconditioned drum, open head, with a 2 inch bung fitting and ¾ inch bung fitting on its cover for faucet, pump, and mixer use to process and dispense the container products. It holds 55 gallons of product with corrosion resistance and durability due to its lined interior.
- Non-UN rated white 55 gallon reconditioned drum
- Light bolt ring closure for ensured tight, secure sealing
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Steel |
| Liner | Epoxy Phenolic Lined |
| Type | Open Head |
| Fittings | 2" and 3/4" |
| Item Weight (lbs) | 37 lbs |
| Outer Diameter | 24" |
| Outer Height | 35" |