55 Gallon Plastic Drum, Open Head, UN Rated, Lever Lock, Blue


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$130.55
each
|
$126.55
each
|
$120.95
each
|
Product Details
A 55 Gallon Plastic Drum Blue in Color with a Lever Lock Ring for Convenience.
This 55 gallon poly drum is not only BPA free to work well as a water barrel without the chance of leaching toxins, but it also has a convenient, UV resistant blue color that can helps for product sorting in warehouse or storage spaces. The lever lock ring closure allows for a quick closing yet tightly securing seal.
- Safely store food, chemicals, liquids, cosmetics, electronic parts, solids, hardware, and household products
- Made from FDA compliant and USDA compliant tough extrusion blow molded high molecular weight, high density polyethylene (HMW-HDPE) for durability
- Removable white cover made of impact resistant HDPE
- Long lasting blue 55 gallon plastic drum: Molded-in color won’t dent, rust, fade, or peel
- 19.3” I.D. x 36.8” overall height
- UN Rated for low to mildly hazardous and low hazardous solid materials and products respectively
This open head 55 gallon drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR with a UN Rating.
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Solid UN Rating | 1H2/Y250/S, 1H2/Z250/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 24.3 lbs |
| Inner Diameter | 19 3/10" |
| Outer Diameter | 23 1/5" |
| Inner Height | 36 1/2" |
| Outer Height | 36 4/5" |
| Standards | UN Rated |