55 Gallon Open Head Poly Drum - Blue, Lever Lock


SKU#: POLY55OHBLPC
$120.70
/each
Quantity Breaks:
| 1+ | 4+ | 10+ |
|---|---|---|
|
$120.70
each
|
$108.85
each
|
$102.15
each
|
Product Details
Lightweight 55 Gallon Poly Drums - Perfect for Shipping and Storing
Made to safely store and transport your hazardous materials or edible goods, these 55 gallon plastic drums are both lightweight and convenient to handle.
- A prime food grade plastic drum: FDA and USDA compliant
- Constructed of lightweight, industrial strength HDPE plastic, making them dent and scratch resistant
- Includes a white cover with a lever lock ring closure
- Quality blue drum: Molded-in color won’t dent, rust, fade, or peel
- UN rated for hazardous materials
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Solid UN Rating | 1H2/Y250/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 25 lbs |
| Inner Diameter | 19 3/10" |
| Outer Diameter | 22 9/10" |
| Inner Height | 36 1/2" |
| Outer Height | 36 4/5" |
| Standards | UN Rated |