55 Gallon Lined Steel Salvage Drum, Bolt Ring
.jpg)

Quantity Breaks:
| 1+ | 10+ | 25+ |
|---|---|---|
|
$239.20
each
|
$213.60
each
|
$178.05
each
|
Product Details
Time to Lock In: Seal Contaminants in This 55 Gallon Steel Salvage Drum with Bolt Ring
With a corrosion resistant lined interior and a bolt ring closure, this 55 gallon steel salvage drum will transport all of your hazardous damaged or leaking containers with tight security and corrosion resistance.
- 55 gallon salvage drums constructed of first-quality cold-rolled steel: 18 gauge top, 20 gauge body and bottom to ensure strength, durability, and long life
- Guaranteed sealing of contaminants
- Includes a plain cover with a bolt ring, bolt, nut, and black EDPM gasket (excellent chemical resistance to heat, UV exposure, and aging) for a tighter seal
This salvage drum is designed, manufactured, and certified to meet UN/DOT 49 CFR 173.3 (c) requirements with UN Ratings.
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Red, Yellow |
| Material | Steel |
| Gasket | EPDM |
| Liner | Epoxy Phenolic Lined |
| Liquid UN Rating | 1A2/Y1.2/100 |
| Solid UN Rating | 1A2/Y425/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 38 lbs |
| Inner Diameter | 22 1/2" |
| Outer Diameter | 23" |
| Inner Height | 32 4/5" |
| Outer Height | 34 1/4" |
| Gauge | 18/20/20 |
| Standards | UN Rated |