55 Gallon Lined Steel Drum, Open Head, UN Rated, Fittings


Quantity Breaks:
| 1+ | 50+ | 100+ |
|---|---|---|
|
$123.20
each
|
$107.90
each
|
$93.00
each
|
Product Details
A Durable Open Head 55 Gal Steel Drum in Even High Temperature Environments.
Of all the different options there are for drums/filter/capacity:55-gallon.html">55 gallon drums, this open head 55 gallon steel drum with an epoxy phenolic lining is ideal for storing and transporting all of your materials, even hazardous product, with integrity and corrosion resistance.
- Constructed of first-quality cold-rolled steel
- Includes a plain cover with a 12 gauge locking ring, bolt, nut, and gasket and 2" and 3/4" fittings
- Quality environmental containers: Can be recycled, reconditioned, or repurposed
This chemical resistant 55 gallon steel drum is a good hazardous materials container. It is designed, manufactured and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR with a UN Rating of 1A2/Y1.6/150.
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Gasket | EPDM |
| Liner | Epoxy Phenolic Lined |
| Liquid UN Rating | 1A2/Y1.6/150 |
| Solid UN Rating | 1A2/X400/S |
| Type | Open Head |
| Fittings | 2" & 3/4" NPS |
| Item Weight (lbs) | 46 lbs |
| Inner Diameter | 23 1/2" |
| Outer Diameter | 24" |
| Inner Height | 34" |
| Outer Height | 34 1/4" |
| Gauge | 18/18/18 |
| Standards | UN Rated |
