55 Gallon Fiber Drum, Open Head, UN Rated, Metal Cover, Liner


Quantity Breaks:
| 1+ | 5+ | 20+ |
|---|---|---|
|
$55.40
each
|
$50.40
each
|
$45.45
each
|
Product Details
Eliminate the Space, Eliminate the Freight: 55 Gallon Fiber Drums with Metal Covers
Stack up the fiber with this polyethylene lined open head 55 gallon fiber drum with a metal cover that is secured on both top and bottom for protection of all of your dry, solid, and semi-liquid products.
- Smooth fiber interior provides thermal insulation and protects sensitive products
- Easy-on, easy-off lever lock closure on cover accepts tamper evident seals
- Polyethylene liner that is ideal for a variety of products
- Top and bottom welded steel chimes that secure the metal cover and fiber bottom to the cardboard drum wall
- Made in a Global Food Safety Initiative (GFSI) certified plant
This round 55 gallon fiber drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR with a UN rating.
Custom printing is available. Call our Customer Service Experts at 1.800.776.3786 for pricing.
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Brown |
| Material | Fiber |
| Solid UN Rating | 1G/Y260/S, 1G/Z260/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 17.3 lbs |
| Inner Diameter | 21 1/2" |
| Inner Height | 34 1/2" |
| Outer Height | 35 1/2" |
| Standards | UN Rated |
| Load Cap. | 550 lbs |