55 Gallon Fiber Drum, Open Head, UN Rated, Metal Cover


Quantity Breaks:
| 1+ | 5+ | 20+ |
|---|---|---|
|
$71.60
each
|
$65.20
each
|
$61.30
each
|
Product Details
A 55 Gallon Fiber Drum with a Metal Cover to Fully Protect Your Dry, Solid Products.
This open head 55 gallon fiber drum has a metal cover that is secured on both top and bottom for better prevention of product loss and tampering. The fiber wall is ideal for dry and solid products. For boosted tamper evidence, the easy-on, easy-off lever lock closure on the cover accepts security seals.
- Smooth fiber interior provides thermal insulation and protects sensitive products
- Top and bottom welded steel chimes secure the metal cover and fiber bottom to the cardboard drum wall
- Made in a Global Food Safety Initiative (GFSI) certified plant
This open head 55 gallon fiber drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR with a UN rating.
Custom printing is available. Call our Customer Service Experts at 1.602.353.9060 for pricing.
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Brown |
| Material | Fiber |
| Solid UN Rating | 1G/Y190/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 17.3 lbs |
| Inner Diameter | 21 1/2" |
| Inner Height | 34 1/2" |
| Outer Height | 35 1/2" |
| Standards | UN Rated |
| Load Cap. | 550 lbs |