55 Gallon Fiber Drum with Lever Lock Ring Closure, Lined Interior


Quantity Breaks:
| 1+ | 10+ | 21+ |
|---|---|---|
|
$115.05
each
|
$109.45
each
|
$106.40
each
|
Product Details
Save on Freight, Ship with this 55 Gallon Fiber Drum
With a lightweight fiber construction and a plastic lever lock closure, this 55 gallon fiber drum is an excellent option for economic shipping and it’s ideal for storing sensitive products.
- Polyethylene liner reinforces and insulates drum to protect dry, solid, and semi-solid contents
- Lever lock closure with plastic cover ensures that products remain inside the fiber drum during shipping
- Cover features 2” and 3/4” fittings for spouts and plugs: Dispense directly from the container
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Brown |
| Material | Fiber |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 21.3 lbs |
| Inner Diameter | 21 1/2" |
| Inner Height | 37 1/16" |
| Outer Height | 38 1/16" |
| Load Cap. | 600 lbs |