55 Gallon Fiber Drum, Lok-Rim ®, UN Rated, Steel Cover


Quantity Breaks:
| 1+ | 5+ |
|---|---|
|
$92.05
each
|
$83.25
each
|
Product Details
Eliminate the Space, Eliminate the Freight: A 55 Gal Fibre Drum with a Steel Cover
Double up on the fiber with this open head 55 gallon drum that is economically lightweight with an easy-on, easy-off, and tamper-evident Greif ® Lok-Rim ® closure.
- Smooth fiber interior with polyethylene liner provides both thermal insulation and protection of sensitive products
- Full open top for quick filling and dispensing
- 55 gallon drums for easy stacking, easy storing
- Great for powdered, dry granular products, pharmaceutical, and hygienic products
- Made in a Global Food Safety Initiative (GFSI) certified plant
*IMPORTANT NOTE: This round fiber drum is to be used ONLY with solids; this fiber drum is not compatible with liquids.
Custom printing is available. Call our Customer Service Experts at 1.800.776.3786 for pricing.
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Brown |
| Material | Fiber |
| Solid UN Rating | 1G/Y190/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 16.2 lbs |
| Inner Diameter | 21 1/2" |
| Inner Height | 34 1/2" |
| Outer Height | 35 1/2" |
| Standards | UN Rated |
| Load Cap. | 400 lbs |