55 Gallon Steel Drum, Closed Head, UN Rated, Unlined - White Top/Black Body


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ | 20+ |
|---|---|---|
|
$92.05
each
|
$82.85
each
|
$77.60
each
|
Product Details
An Unlined 55 Gallon Steel Drum Locked in to Product Preservation.
This 55 gallon steel drum is closed head with an unlined interior. Store and transport both non-hazardous and hazardous chemicals, inks, detergents, and lubricants due to a UN rating.
- Constructed of best quality cold rolled steel for corrosion resistance and durability
- Supplied with a weather and age resistant EPDM gasket and 2" and 3/4" NPS fittings
- Steel drum can be recycled, reconditioned, or repurposed
- White Top/Black Body
- This 55 gallon drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for hazardous materials under DOT 49 CFR.
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Black, White |
| Material | Steel |
| Liner | Unlined |
| Liquid UN Rating | 1A1/X1.4/300 |
| Type | Closed Head |
| Fittings | 2" and 3/4" |
| Item Weight (lbs) | 37.5 lbs |
| Inner Diameter | 22 1/2" |
| Outer Diameter | 23 1/2" |
| Outer Height | 35" |
| Standards | UN Rated |