55 Gallon Reconditioned HDPE Plastic Drum, Closed Head, 2 Inch Fittings


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$35.15
each
|
$34.10
each
|
$32.55
each
|
Product Details
A 55 Gallon Reconditioned Plastic Drum That Still Performs.
After being cleaned, repaired, repainted, tested, and inspected, this reconditioned 55 gallon plastic drum is just as equipped to safely store electronic parts, solids, hardware, and household products as it is hazardous products due to its UN rating.
- Made from high density polyethylene (HDPE) that is impact, weather, and mold resistant
- Non-removable cover supplied with a 2” NPS fine thread plug and a 2” buttress plug
- Chemical resistant, recyclable, reusable, stackable, easy to handle, BPA free, rustproof, and dent proof
- Molded-in blue color won’t dent, rust, fade, or peel
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Liquid UN Rating | 1H1/Y1.6/100 |
| Type | Closed Head |
| Fittings | 2" NPS, 2" Buttress |
| Item Weight (lbs) | 25 lbs |
| Outer Diameter | 23" |
| Outer Height | 35" |
| Standards | UN Rated |