55 Gallon Reconditioned HDPE Plastic Drum, Tight Head, 2 Inch Fittings, Black


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$36.50
each
|
$35.20
each
|
$33.45
each
|
Product Details
After being cleaned, repaired, repainted, tested, and inspected, this reconditioned 55 gallon plastic drum, black is just as equipped to safely store electronic parts, solids, hardware, and household products as it is liquid hazardous products due to a UN rating. Being a tight head drum ensures even more security.
- Made from high density polyethylene (HDPE) that is impact, weather, and mold resistant
- Non-removable cover supplied with a 2” NPS fine thread plug and a 2” buttress plug
- Chemical resistant, recyclable, reusable, stackable, easy to handle, BPA free, rustproof, and dent proof
- Molded-in blue color won’t dent, rust, fade, or peel
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Liquid UN Rating | 1H1/Y1.9/150 |
| Type | Closed Head |
| Fittings | 2" NPS, 2" Buttress |
| Item Weight (lbs) | 21.6 lbs |
| Outer Diameter | 24" |
| Outer Height | 36" |
| Standards | UN Rated |