55 Gallon Steel Drum, Open Head, Bolt Ring, Lined - White
.jpg)

Quantity Breaks:
| 1+ | 50+ |
|---|---|
|
$121.55
each
|
$96.90
each
|
Product Details
A Resilient White 55 Gallon Drum in Even High Temperature Environments.
Of all the different types of drums/filter/capacity:55-gallon.html">55 gallon drums out there, this white 55 gallon open steel drum has an epoxy phenolic lining to store and transport all of your materials, even your hazardous products, with corrosion resistance.
- Constructed of first-quality cold-rolled steel: 18 gauge
- Includes a plain cover with a 12 gauge locking ring, bolt, nut, and gasket and a 2" and a ¾" NPS fittings
- Quality environmental containers: Can be recycled, reconditioned, or repurposed
This white 55 gallon steel drum can be a hazardous materials container since it is designed, manufactured and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR with UN Rating.
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Steel |
| Gasket | EPDM |
| Liner | Epoxy Phenolic Lined |
| Liquid UN Rating | 1A2/Y1.8/200 |
| Solid UN Rating | 1A2/X400/S |
| Type | Open Head |
| Fittings | 2" & 3/4" NPS |
| Item Weight (lbs) | 46 lbs |
| Inner Diameter | 23 1/2" |
| Outer Diameter | 24" |
| Inner Height | 34" |
| Outer Height | 34 1/4" |
| Gauge | 18/18/18 |
| Standards | UN Rated |
