55 Gallon Fiber Drum with Slip-On Fiber Cover - UN Rated


SKU#: FD-26064
$29.00
/each
Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ | 16+ |
|---|---|---|
|
$29.00
each
|
$27.60
each
|
$26.85
each
|
Product Details
55 Gallon Fiber Drums with Slip-On Lids for Dry Goods and More
These UN rated fiber Drums are perfect for shipping and storing chemicals, dry goods, and more.
- Fiber drum material is durable and lightweight
- Included slip-on lid is lightweight and easy to apply and remove
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Brown |
| Material | Fiber |
| Solid UN Rating | 1G/Y92/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 17 lbs |
| Inner Diameter | 21 1/2" |
| Inner Height | 34 1/2" |
| Outer Height | 35 1/2" |
| Standards | UN Rated |