55 Gallon Fiber Drum - Metal Cover with Lever Lock Ring, UN Rated


SKU#: FD-26055
$74.95
/each
Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ | 12+ |
|---|---|---|
|
$74.95
each
|
$71.35
each
|
$67.85
each
|
Product Details
55 Gallon Fiber Drums for Chemicals and Dry Goods
With their durable metal cover, these fiber Drums are perfect for shipping and storing sensitive dry goods.
- UN rated: 1G/Y120/S
- Included lever lock ring fastens metal cover securely on
- 55 gallon fiber drums are lightweight and perfect for shipping or storing dry goods
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Brown |
| Material | Fiber |
| Solid UN Rating | 1G/Y120/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 17 lbs |
| Inner Diameter | 21 1/2" |
| Inner Height | 34 1/2" |
| Outer Height | 25 1/2" |
| Standards | UN Rated |