55 Gallon Blue Poly Drum, Straight Sided, Bolt Ring – 5/8 Inch Bolt


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$116.15
each
|
$108.00
each
|
$104.00
each
|
Product Details
Resistant to Scratches, Dents, and Corrosion – 55 Gallon Blue Poly Drums to Use Anywhere
To reduce the chances of these 55 Gallon Blue Poly Drum, Straight Sided, Bolt Ring – 5/8 Inch Bolt leaking, they are equipped with a plain cover that seals on tightly with a bolt ring closure. Lightweight and durable for economical shipping and storage.
- Food grade drums: HDPE drums are FDA compliant and approved for food and beverage contact
- Bolt ring closure and cover included
- Drums can be stacked up to 4 high
- UN rated for hazardous materials: 1H2/Y250/S
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Solid UN Rating | 1H2/Y250/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 24 lbs |
| Outer Diameter | 24" |
| Outer Height | 36" |
| Standards | UN Rated |