5 Gallon HDPE Closed Head Square Pail – Natural


Quantity Breaks:
| 1+ | 36+ | 84+ |
|---|---|---|
|
$12.15
each
|
$11.30
each
|
$10.50
each
|
Product Details
UN Rated, Approved for Hazardous Materials – A Square Pail for Any Industry
With a closed head and a 70mm screw cap opening, this square pail is ideal for containing materials that you don’t want to spill.
- Strong HDPE plastic is resistant to damage and scratches
- Translucent natural plastic allows for visual identification of contents at a glance
- 70MM tamper-evident screw cap sold separately: (SKU MIS7208)
More Information
| Capacity | 5 Gallon |
|---|---|
| Color | Natural |
| Liquid UN Rating | 3H1/Y1.8/100 |
| Type | Rectangular |
| Item Weight (lbs) | 3.1 lbs |
| Length | 10 1/5" |
| Width | 11 1/5" |
| Height | 14 3/10" |
| Standards | UN Rated |