5 Gallon Rectangular Plastic Pail, Closed Head, Rear Vent - Natural
.jpg)

Product Details
Emergency Preparedness: Convenient and Stackable 5 Gallon Closed Head Pail
When looking for versatility in plastic containers, this closed head 5 gallon rectangular plastic pail has a molded-in plastic handle for sturdy carrying purposes, is stackable, and can be used for a variety of liquids, including hazardous products.
- 70 mm screw cap opening for convenient pouring; tamper evident cap (SC76R-TE) sold separately*
- 24 mm closed vent opening
- Food storage containers: FDA and USDA compliant
*Note: Must use SC76R-TE cap to make unit tamper evident.
More Information
| Capacity | 5 Gallon |
|---|---|
| Color | Natural |
| Liquid UN Rating | 3H1/Y1.8/100 |
| Type | Rectangular |
| Item Weight (lbs) | 3.125 lbs |
| Length | 11 1/2" |
| Width | 10 3/8" |
| Height | 14 3/8" |
| Standards | UN Rated, FDA Compliant |
