Plastic 5 Gallon Pail, Square Closed Head – Blue


Quantity Breaks:
| 1+ | 36+ | 84+ |
|---|---|---|
|
$12.05
each
|
$11.30
each
|
$10.50
each
|
Product Details
Efficient Storing and Economical Shipping Are Easy Tasks for this 5 Gallon Pail
Made for any industry, this blue 5 gallon pail is UN rated and FDA compliant. Perfect for shipping or storing hazardous materials, or even food and beverage products.
- Durable HDPE: Sturdy, scratch resistant, and food grade
- Pair with plain cap SKU MIS7208 or vented cap SKU MIS7203
- Bucket with UN Rating to store low to mildly hazardous liquids
More Information
| Capacity | 5 Gallon |
|---|---|
| Color | Blue |
| Liquid UN Rating | 3H1/Y1.8/100 |
| Type | Square |
| Item Weight (lbs) | 3.1 lbs |
| Length | 11 1/5" |
| Width | 10 1/5" |
| Height | 14 3/10" |