5 Gallon Stainless Steel Drum, Open Head, UN Rated, Bolt Ring


Product Details
This Open Head 5 Gallon Stainless Steel Drum's Motto: No Stains, No Gains.
Typical applications for this drum includes storing and shipping food, chemicals, and pharmaceuticals.
- 304 stainless steel with 22 gauge offers the best corrosion-resistance, strength, and reusability
- 13 gauge carbon steel bolt ring closure with bolt, nut, and gasketed cover
- Welded reinforced chime (the edge or rim of a drum) and 2B finish
- Sealed with seaming compound and not welded
*IMPORTANT NOTE: This drum can be customized with an outer finish of your choice. Call our Customer Service Experts at 1.800.776.3786 for details.
More Information
| Capacity | 5 Gallon |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Gasket | Neoprene |
| Solid UN Rating | 1A2/X30/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 5 lbs |
| Inner Diameter | 11 1/4" |
| Outer Diameter | 11 1/2" |
| Outer Height | 12 3/4" |
| Gauge | 22/20/20 |
| Standards | UN Rated, FDA Compliant |